SIKÇA SORULAN SORULAR

TÖMER nedir?

TÖMER, Türkçenin yabancılara öğretimi konusunda programlar hazırlayıp eğitim veren, öğretim yöntemleri geliştiren, bu konu ile ilgili yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yapan, Türkiye’yi ve Türk kültürünü en güzel şekilde tanıtmayı amaçlayan bir merkezdir.

TÖMER ne zaman kuruldu? Nerede eğitim veriyorsunuz?

TÖMER, 01/03/ 2013 tarihli ve 28574 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre 2013 yılında faaliyete başlamıştır. Balcalı Mahallesi, Çatalan Caddesi No:201/1 01250 Sarıçam/ADANA adresinde eğitim vermektedir.

TÖMER’de dil kursu ne kadar sürmektedir?

TÖMER’de dil kursu eylül-haziran ayları arasını kapsamaktadır. Talebe göre yaz kursu da açılabilmektedir. (Ayrıntılı bilgi sayfamızdaki kurs ücretleri ve programları bölümündedir.)

TÖMER’de sınıflar nasıldır, dersler nasıl işlenir?

TÖMER’de sınıflar U şeklinde ve 10-17  kişiliktir. Dersler, teknolojik araç-gereçlerle desteklenmiş öğrenme ortamında uzman öğretim elemanları ile yapılmaktadır. Dersler “Okuma”, “Yazma”, “Konuşma” ve “Dinleme” becerilerine yöneliktir.

TÖMER’de kimler eğitim alabilir?

Adana’da eğitim alacak yabancı uyruklu öğrenciler başta olmak üzere farklı nedenlerle Adana’da bulunan ve Türkçe öğrenmek isteyen yabancı uyruklu kişiler, TÖMER’de eğitim alabilirler.

Kurs sonlarında sertifika veriyor musunuz?

Temel, orta ve ileri düzeyi bitiren öğrencilerimize dil sertifikaları verilmektedir.

Biraz Türkçe biliyorum. Seviye Tespit Sınavına girmeli miyim?

TÖMER’de bütün öğrenciler Seviye Tespit Sınavına alınır. Sınav sonucuna göre belirlenen dil düzeyi esas alınır.

Kurs ücretiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kurs ücretleri, alınacak ders saatine göre değişmektedir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi, sayfamızdaki kurs ücretleri ve programları bölümündedir.

Taksit ve indirim imkânı var mı?

Yok

Yurtdışından gelen öğrencilere burs imkânı sağlayan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) hakkında bilgi verir misiniz?

YTB, Başbakanlık’a bağlı müsteşarlık düzeyinde bir kamu kuruluşudur. YTB dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın yanı sıra ortak tarih ve kültürel mirasa sahip olduğumuz soydaş ve akraba topluluklarımıza yönelik çalışmaların koordinasyonunu ve bu çalışmaların başarıya ulaşmasını sağlar.

YTB, ülkemize eğitim görmek amacıyla gelen uluslararası burslu öğrencilerin eğitim süreçlerinin başarılı şekilde yürütülmesini sağlamakla görevlidir.

Üniversitemiz ile YTB, Adana, Ankara,  Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kilis, Konya ve Mersin’deki TÖMER’lerde “Suriye ve Iraklılar İçin İleri Düzey Türkçe Eğitimi Programı”nı birlikte yürütmektedir. Ayrıca Adana, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Mardin, Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye’deki geçici barınma merkezlerinde “Suriyeli Misafir Öğrencilere Türkçe Öğretimi” projesi Üniversitemiz ile Gaziantep Üniversitesi tarafından sürdürülmektedir.